تنگی کانال نخاعی گردنی

دیسکوژل گردن و اثرات آن در تنگی کانال نخاعی گردن

تنگی کانال نخاعی گردن چیست؟ اگر در ناحیه گردن خود احساس ضعف و بی حسی می کنید یا این بی حسی را در شانه ها یا دست های خود دارید، احتمالا دچار تنگی کانال نخاع در ناحیه ی گردن شده اید که به آن میلوپاتی گردنی گفته می شود. اصولا افراد بالای ۵۰ سال بعد از چندین سال که از درد گردن رنج می برند، دچار این عارضه می شوند.

به طور کلی اگر تنگی کانال نخاع گردنی ، ناهنجاری هایی را در گردن فرد به وجود آورد و یا علائمی که نام بردیم در فرد مبتلا بروزکند، نیاز به درمان دارد. یکی از بهترین روش های نوین درمان تنگی کانال نخاع گردنی ، تزریق دیسکوژل در گردن می باشد. با دکتر طاهریون همراه باشید تا شما را با مطالب جالبی در مورد دیسکوژل گردن آشنا کنیم.

تنگی کانال نخاع گردن به چه علت به وجود می آید؟

یکی از اصلی ترین علل ابتلا به تنگی کانال نخاع گردنی ، کهولت سن می باشد. با افزایش سن و فرسودگی بافت ها، ساختار گردن انسان تحت تاثیر قرار می گیرد. به همین علت اکثر افراد در سنین بالا از تنگی کانال نخاعی گردن رنج می برند.

اما گاهی ممکن است بر اثر آسیبی که سال ها قبل به گردن فرد وارد شده است، نیز تنگی کانال نخاعی گردن پس از گذشت چند سال بروز کند. این یکی دیگر از علل ابتلا به این بیماری است.

اما در کل می توان گفت هر آنچه موجب به وجود آمدن تغییرات آناتومیک در ستون فقرات و گردن شود، مثل قرار گرفتن در وضعیت بد در اثر نشستن نادرست، و … می تواند منجر به تنگی کانال نخاعی گردن گردد. در ادامه شما را با علائم این بیماری و تزریق دیسکوژل گردن که برای درمان آن استفاده می شود، آشنا خواهیم کرد. همچنان با ما همراه باشید.

تنگی کانال نخاعی گردن

علائم تنگی کانال نخاعی گردن

قبل از آنکه با چگونگی تزریق دیسکوژل گردن و تاثیر آن بر درمان بیماری تنگی کانال نخاعی آشنا شوید، بهتر است علائم این بیماری را بدانید.

نوع و شدت علائمی که در افراد بروز می کند با یکدیگر متفاوت است. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • گردن درد، درد در شانه ها، دست ها و پاها
 • احساس ضعف در ناحیه گردن و دست و پاها
 • سوزن سوزن شدن و سایر علائم عصبی

لازم است بدانید که تنگی کانال نخاعی می تواند یک عصب یا گروهی از اعصاب گردن را تحت فشار قرار دهد. اما در مواردی که بیماری پیشرفته می شود، ریسمان نخاعی فشرده خواهد شد که به آن میلوپاتی گردنی گفته می شود.

درمان تنگی کانال نخاعی با تزریق دیسکوژل گردن

ترزیق دیسکوژل گردن یکی از روش های نوین درمان تنگی کانال نخاعی گردن است که به عنوان تحولی عظیم در حوزه پزشکی برای درمان بیماری ها، بدون عمل جراحی و با استفاده از روش های کم تهاجم شناخته شده است. دیسکوژل همانطور که از نام آن پیداست، ماده ای ژله ای است که پایه آن الکل اتیلیک است.

از الکل اتیلیک سال ها برای درمان بیرون زدگی دیسک استفاده میشد؛ اما به دلیل معایبی که داشت، با ایجاد تغییراتی در آن ، ماده ای به نام دیسکوژل ارائه شد که تزریق آن در ناحیه ی گردن، کمر برای درمان بیماری هایی نظیر دیسک کمر، دیسک گردن و … بسیار نتایج رضایت بخش و موثری داشته است

در ساخت دیسکوژل از فلز تنگستن به مقدار ناچیز نیز استفاده شده است تا حین انجام تزریق دیسکوژل گردن و بعد از آن قابلیت دیده شدن دارد و انجام MRI نیز قابل انجام باشد.

مزیت های تزریق دیسکوژل برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن

از جمله مزیت های درمان از طریق تزریق دیسکوژل ، این است که نیازی به بیهوشی بیمار نیست و تزریق دیسکوژل گردن تنها از طریق یک بی حسی موضعی انجام می شود. بنابراین بیمار به هیچ عنوان بیهوش نمی شود.

در درمان دیسک گردن به روش تزریق دیسکوژل ، بیمار نیاز به بستری در بیمارستان ندارد و به نوعی می توان گفت تزریق دیسکوژل گردن ، کمر و … به صورت سرپایی انجام می شود و دوران نقاهت بیمار بسیار کوتاه می باشد و زیاد طول می کشد.

تزریق دیسکوژل را می توان برای درمان چند دیسک انجام داد و به این ترتیب می توان بیش از یک دیسک را به این روش درمان کرد.

درمان دیسک گردن با تزریق دیسکوژل باعث می شود که بیمار در آینده ناچار به انجام عمل های جراحی سخت نداشته باشد و در واقع تزریق دیسکوژل می تواند به میزان قابل توجهی از پیشروی بیماری که همان افزایش ساییدگی بین مهره ها است، بکاهد.

میزان موفقیت تزریق دیسکوژل در درمان تنگی کانال نخاعی گردن

این سوال بسیاری از عزیزانی است که به دیسگ گردن یا دیسک کمر مبتلا شده اند؛ این افراد می خواهند بدانند که درمان به روش تزریق دیسکوژل تا چه میزان اثربخش است و می تواند موفقیت آمیز باشد؟!

البته در این حوزه تحقیقات زیادی صورت گرفته و مقالات متعددی هم منتشر شده است؛ نتایج حاصل از مطالعات و تحقیقات به عمل آمده نشان داده است که بیش از ۹۰ درصد موارد درمان به روش دیسکوژل موفق بوده است و بیماران از نتیجه ی کار رضایت کامل داشته اند.

همچنین لازم به ذکر است که تا کنون هیچ مورد در ارتباط با عود فتق دیسک بعد از درمان به روش دیسکوژل گزارش نشده است و در مواردی که درمان تنگی کانال نخاعی گردن به روش تزریق دیسکوژل انجام شده است، بیماری برگشت نداشته است؛ و حتی در صورتی که فتق دیسک عود کند، امکان تزریق مجدد دیسکوژل وجود دارد و جای هیچگونه نگرانی نیست.

کلام پایانی در مورد درمان تنگی کانال نخاعی گردن به روش تزریق دیسکوژل

در این مقاله گفتیم که یکی از بیماری های شایع در ناحیه ی گردن که بیشتر به علت کهولت سن ایجاد می شود، تنگی کانال نخاعی گردن می باشد و شما را با علائم این بیماری آشنا کردیم. همچنین یکی از روش های نوین درمان که از طریق تزریق دیسکوژل می باشد را به شما معرفی کردیم.

در درمان تنگی کانال نخاعی گردن با تزریق دیسکوژل ، مشکلات سایر روش های درمانی تهاجمی وجود ندارد و نیاز به بیهوشی در اتاق عمل نیست و دوران نقاهت بیمار مدت زمان کوتاهی می باشد.

همچنین نتایج به دست آمده از این روش درمانی بسیار رضایت بخش بوده است و تاکنون هیچ موردی از عود مجدد فتق دیسک گزارش نشده است.

از توجه و همراهی شما عزیزان تا پایان این مقاله ممنون و سپاسگزاریم. لطفا در صورت نیاز به دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دکتر رضا طاهریون تماس حاصل فرمایید و از خدمات مشاوره ای ما بهره مند گردید.  

اگر میخواهید از مزایای تزریق دیسکوژل بیشتر بدانید مقاله زیر را به شما پیشنهاد میکنیم.
مزایای تزریق دیسکوژل در درمان دیسک گردن

برای مشاوره با دکتر رضا طاهریون، متخصص جراحی مغز و اعصاب، پزشک مجرب و متعهد در درمان دیسک کمر، دیسک گردن، لیزر ستون فقرات، دیسکوژل، جراحی مغز، جراحی شکستگی فقرات، نوار عصب و عضله، کشش و تراکشن ستون فقرات با ارائه خدمات در کلینیک شامل لیزر ستون فقرات و مفاصل، نوار عصب و عضله،تراکشن و کشش ستون فقرات می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

4 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید، ممنون از مقاله ی بسیار مفیدتون
  سوالم این هست که درمان تنگی کانال نخاعی گردن با استفاده از تزریق دیسکوژل تا چه حد موفق بوده است؟

  1. سلام دوست عزیز!
   طبق گزارشات به دست آمده از نتایج تحقیقات، به حول و قوه الهی تاکنون ۹۰ درصد از موارد درمان تنگی کانال نخاعی گردن با تزریق دیسکوژل موفقیت آمیز بوده است

 2. سلام
  آیا پس از تزریق دیسکوژل برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن ، امکان برگشت بیماری و عود مجدد فتق دیسک گردن وجود دارد یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز!
   خیر، تاکنون موردی از عود مجدد بیماری گزارش نشده است؛ و در صورت بیرون زدگی مجدد دیسک گردن امکان تزریق مجدد دیسکوژل برای درمان تنگی کانال نخاعی گردن وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *