دیسکوژل چیست

دیسکوژل چیست ؟ نحوه تزریق دیسکوژل Discogel

آیا شما از کمر درد و دیسک کمر رنج می برید ولی روش های دارویی برای شما جوابگو نبوده؟ آیا مایل به انجام عمل جراحی برای درمان دیسک کمر نیستید؟ یکی از جدیدترین روش های درمان کمر درد و دیسک کمر استفاده از روش نوین تزریق دیسکوژل Discogel است. شما چقدر با این روش درمان آشنایی دارید؟ آیا می دانید دیسکوژل چیست ؟ آیا مایلید تا در مورد موارد کاربرد و نحوه تزریق دیسکوژل Discogel بدانید؟ پس با دکتر طاهریون همراه باشید.

دیسکوژل چیست ؟

دیسکوژل Discogel ماده ی پزشکی کاشتنی می باشد که بر پایه اتانول ژله ای تهیه می شود که در آن یک عامل غیر شفاف قابل مشاهده در اشعه x به نام تنگستن اضافه شده است.

در واقع دیسکوژل Discogel فتق دیسک را از طریق ممانعت از ایجاد فشار در محل، درمان می کند. در این روش درمان دیسکوژل ، این ماده ی ژله ای رادیویی مات تحت کنترل فلوروسکوپی در دیسک بین مهره ای تزریق می شود.

دیسکوژل چیست

برای درمان دیسک کمر چه میزان دیسکوژل تزریق می شود؟

مقدار Discogel تزریقی، با توجه به بعد دیسک و میزان فتق ، بین ۲/۰ تا ۸/۰ میلی لیتر متفاوت است که با استفاده از سرنگ ۱ میلی لیتری هر یک از این حجم تزریق امکان پذیر می باشد. یک سوزن برای برداشتن دیسکوژل از داخل ویال درون کیت لازم است و می بایست سرنگ پر شود، همچنین ژل تزریقی باید یکدست باشد.

آشنایی با نحوه تزریق دیسکوژل Discogel

برای تزریق دیسکوژل نیاز به هیچ گونه عمل جراحی یا بیهوشی عمومی (General anesthesia) نیست. همانطور که می دانید بیهوشی عمومی با یکسری عوارض ممکن است همراه باشد و در درمان دیسک کمر و دیسک گردن به روش Discogel ، فرد از عوارضناشی از بیهوشی عمومی در امان خواهد بود.

دیسکوژل همانطور که گفتیم ماده ای ژله ای مانند است که و در ناحیه ای از ستون فقرات که مهره های کمر دچار فتق یا بیرون زدگی شده اند، تزریق می شود و برای این کار از بی حسی موضعی استفاده می کنند. به این معنا که ناحیه ی مربوطه بی حس می شود، تزریق انجام می شود و این ماده ی ژله ای یعنی همان Discogel با مایع موجود در محل دیسک مخلوط شده و به عنوان یک ایمپلنت انعطاف پذیر فضای دیسک را پر کرده و این باعث می شود که درگیری مهره ها در آن ناحیه کاهش یافته و درد کمر کاهش یافته و به مرور زمان از بین برود.

به این ترتیب برای تزریق دیسکوژل نیازی به بستری شدن در بیمارستان و گذراندن دوران نقاهت وجود ندارد. این عمل در اصطلاح به صورت سرپایی انجام می شود و پس از آن بیمار به سرعت می تواند روتین طبیعی و عادی زندگی خود را دنبال نماید.

Discogel

در چه مواردی تزریق دیسکوژل توصیه نمی شود؟

بسیاری از بیماران این سوال را پرسیده اند و مایلند بدانند در چه صورت ممکن است تزریق Discogel موفقیت آمیز نباشد. ما در این بخش برخی از این موارد را ذکر کرده ایم.

  • چاقی زیاد
  • دیسک های پهن و Furaminal Herniated
  • باریک شدن قابل توجه فضای دیسک
  • وجود سندرم پیچیده که به ۳ فضای دیسک یا بیشتر بستگی دارد

در بیمارانی که از کمر درد یا دیسک کمر رنج می برند، اما در شرایطی قرار دارند که در بالا ذکر شد، نمی توان از تزریق دیسکوژل برای درمان آن ها استفاده کرد.

کلام پایانی در مورد دیسکوژل

در این مقاله سعی کردیم شما را با یکی از جدیدترین روش های درمان دیسک کمر و گردن آشنا کردیم که از طریق تزریق ماده ای به نام Discogel انجام می شود. همچنین گفتیم که دیسکوژل چیست و از چه موادی تشکیل شده است. به علاوه به طور مختصر نحوه تزریق Discogel را عنوان کردیم. امید است مطالب ذکر شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

دوست عزیز، در صورتی که شما نیز از مشکل دیسک کمر رنج می برید می توانید با مراجعه به کلینیک دکتر رضا طاهریون از وضعیت دیسک کمر خود به طور کامل مطلع شوید؛ پس از آن روش درمان مناسب برای شما توسط پزشک متخصص تجویز می شود.

از توجه و همراهی شما تا پایان این مقاله بسیار سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *