مزایای تزریق دیسکوژل در درمان دیسک کمر و گردن

مزایای تزریق دیسکوژل چیست؟ آیا با این روش درمانی برای درمان دیسک کمر و گردن آشنا هستید؟ دیسک گردن زمانی اتفاق می افتد که مرکز ژل مانند دیسک نخاعی آسیب ببیند. درد ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن گردن یا بازو ممکن است از علائم آن باشد. بیماری دیسک کمر نیز عبارتست از خشک شدن ماتریکس داخلی اسفنجی دیسک بین مهره ای در ستون فقرات . استراحت ، داروهای ضد درد ، تزریق دیسکوژل، آمپول های ستون فقرات و فیزیوتراپی اولین قدم برای بهبود است.

بیشتر افراد پس از تزریق دیسکوژل طی ۳ الی ۶ هفته بهبود می یابند و به فعالیت طبیعی خود برمی گردند. با دکتر طاهریون همراه شوید تا شما را با مزایای تزریق دیسکوژل ، یکی از بهترین روش های درمانی دیسک گردن و دیسک کمر آشنا کنیم.

مزایای تزریق دیسکوژل چیست؟

به منظور آگاهی هر چه بیشتر شما از روش درمان دیسک کمر و دیسک گردن به روش دیسکوژل در این بخش از مقاله مزایای تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک گردن و کمر را معرفی کرده ایم.

مزایای تزریق دیسکوژل برای دیسک گردن

در کلینیک بیمارستان آموزشی و پژوهشی دانشگاه ساکاریا، سی و سه بیمار مبتلا به دیسک گردن، بین نوامبر ۲۰۱۳ و می ۲۰۱۶ تحت درمان با تزریق دیسکوژل قرار گرفتند. در مقایسه با درد قبل از تزریق ، در ۱ ، ۳ ، ۶ و ۱۲ ماه پس از تزریق ، مطابق با هر بیمار ، تسکین درد قابل توجهی مشاهده شد. همچنین هیچ عارضه ای در این روش بین بیماران وجود نداشت.

• زمان بهبودی بسیار کوتاه. مدت زمان بهبودی بعد از تزریق دیسکوژل بین ۳ تا ۶ هفته است. کوتاه بودن دوران بهبودی درمان دیسک گردن با تزریق دیسکوژل یکی از انواع مزایای تزریق دیسکوژل است.

• تزریق تحت بی حسی موضعی انجام می شود و نیاز به بیهوشی ندارد و این یکی از مهم ترین مزایای تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک است.

• از دیگر مزایای تزریق دیسکوژل این است که دارای حداقل عوارض جانبی برای بیمار می باشد.

• فاقد دیسک برگشت پذیر است.

مزایای تزریق دیسکوژل

مزایای تزریق دیسکوژل برای دیسک کمر

در این بخش از مقاله به نکات بسیار مهمی در مورد این روش درمانی اشاره کرده ایم که با مطالعه آن ها متوجه خواهید شد که تزریق دیسکوژل چه مزیت هایی برای درمان دیسک کمر دارد.

  • تنگستن یک فلز غیر آهنی است که در دیسکوژل وجود دارد، بنابراین (در موارد خاص در صورت لزوم) انجام MRI پس از تزریق دیسکوژل قابل انجام می باشد.
  • به دلیل غلظت بالای الکل اتیلیک ، خطر عفونت در بیماران تزریقی دیسکوژل بسیار کم است. و هنوز هیچ موردی گزارش نشده است.
  • در بیمارانی که به هر ماده شیمیایی یا دارویی حساسیت دارند (به جز الکل ، سلولز و تنگستن) ، داروی دیسکوژل می تواند بدون نگرانی تزریق شود.
  • برای تزریق دیسکوژل ، تنها به بی حسی موضعی نیاز است آن هم معمولاً با ۳-۵ میلی لیتر لیدوکائین انجام می شود.
  • درمان با استفاده از تزریق دیسکوژل Discogel سرپایی است و نیاز به بستری ندارد.
  • کل زمان مورد نیاز برای تزریق دیسکوژل ۴ الی ۵ ساعت می باشد.
  • عدم وجود عوارض جانبی فوری و یا عوارض در آینده به صورت عمومی یا در محل تزریق دیسکوژل.
  • به دلیل خواص ژله ای دیسکوژل ، در صورت نشت دیسکوژل به کانال نخاع (به دلیل بیرون زدگی دیسک) مشکلی ایجاد نمی شود.
  • برای پیگیری بیماران تحت درمان با دیسکوژل ، از مشاهدات بالینی ، اشعه ایکس ساده و سی تی اسکن می توان استفاده کرد.
  • پس از تزریق دیسکوژل پیشنهاد می شود MRI را به ۹-۱۲ ماه پس از تزریق موکول کنید (به جز در موارد خاص).

در ادامه مزایای تزریق دیسکوژل را در قالب پرسش و پاسخ مطرح می کنیم. لطفا همراه ما باشید.

نتایج حاصل از دیسکوژل چگونه است؟

مطابق با انتشار مطلبی در مجله اختلالات و تکنیک های ستون فقرات در اکتبر ۲۰۰۷ در مورد درمان فتق بین مهره ای کمر و گردن، میزان نتایج بهبود برابر با ۹۱٫۴٪ ، بسیار خوب یا خوب در نظر گرفته شد.

از آنجا که ستون فقرات پس از عمل جراحی ممکن است دچار چسبندگی شود و عواقب دردناکی را ایجاد کند. آیا تزریق دیسکوژل این نوع خطر را به حداقل می رساند؟

بله ، کاملاً! تزریق دیسکوژل امکان چسبندگی ستون فقرات را به حداقل می رساند. یکی از مهم ترین دلایلی که تزریق دیسکوژل را می توان به عنوان بهترین روش درمان دیسک گردن معرفی کرد؛ عدم چسبندگی ستون فقرات پس از تزریق است.

مزایای تزریق دیسکوژل

چه مدت پس از تزریق دیسکوژل، انجام فعالیت های بدنی امکان پذیر است؟

انجام فعالیت بدنی به نوع ورزش و افراد بستگی دارد. اما تقریباً ۳ تا ۶ هفته بعد از تزریق، می توانید فعالیت بدنی را شروع کنید. در مقایسه با جراحی که تا ۳ ماه نمی توانید فعالیت بدنی داشته باشید، طول درمان کوتاه یک مزیت محسوب می شود.

پس از درمان با دیسکوژل چه مدت باید در بیمارستان بمانم؟

درمان دیسک گردن با دیسکوژل، یک درمان سرپایی است. پس از تزریق در بیمارستان یا کلینیک در همان روز امکان بازگشت به خانه وجود دارد. مسلما بستری شدن در بیمارستان برای همه امری دشوار است مخصوصا که درمان در شهری غیر از محل زندگی باشد. خوشبختانه درمان دیسک گردن با دیسکوژل نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

آیا پس از تزریق دیسکوژل می توان جراحی کرد؟

یکی از مزایای دیسکوژل حفظ ساختار آناتومیک استخوان و ستون فقرات است. بنابراین امکان جراحی همیشه میسر است.

در کلینیک دکتر رضا طاهریون، بیمارانی که از درد دیسک گردن رنج میبرند؛ با انجام تزریق دیسکوژل درمان می شوند. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشورت در خدمت شما هستیم. تنها لازم است با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *