تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ؛ درمان دیسک کمر با دیسکوژل

تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر یکی از روش های نوین پزشکی برای درمان بیرون زدگی فتق بین مهره ای کمر یا گردن است. کمردرد یک اختلال شایع و دردناک است که در اغلب موارد علت آن دیسک کمر است. چندین روش درمانی کم تهاجمی تا کنون برای درمان آن پیشنهاد شده است؛ اما نتایج هیچ کدام از آن روش ها با تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر قابل مقایسه نبوده است. در واقع استفاده از دیسکوژل برای درمان دیسک کمر بدون عمل جراحی جز یکی از بهترین روش های کم تهاجم برای درمان دیسک کمر و گردن محسوب می شود که در این مقاله به آن پرداخته ایم. لطفا با دکتر طاهریون همراه شوید.

دکتر رضا طاهریون، متخصص جراحی مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات ، پس از انجام بررسی های لازم و معاینه دقیق بیمار، بهترین روش درمان را در نظر گرفته و در صورت اثربخشی این روش ، از تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر استفاده می کند.

بیماری دیسک کمر چیست؟

در نتیجه ی آسیب دیسک بین مهره ای، یکی از شایع ترین مشکلات پزشکی که مربوط به اختلالات ستون فقرات می باشد در افراد به وجود می آید که منجر به کمردرد یا Low back pain (LBP) می شود؛ این درد به دلیل تغییر شکل مکانیکی همزمان دیسک بین مهره ای و تحریک ریشه عصبی آن بر اثر واسطه های شیمیایی ناشی از دیسک آسیب دیده، تحریک پاسخ های التهابی و افزایش حساسیت نورون های حسی به وجود می آید و زمانی که به موقع به آن رسیدگی نشود بسیار غیرقابل تحمل می شود.

با افزایش سن فرد مبتلا به دیسک کمر، میزان مایع درون دیسک بین مهره ای نیز کاهش می یابد د و به مرور زمان خشک می شود و به این علت فرد دچار فشردگی دیسک می شود که این می تواند منجر به پارگی دیسک یا فتق دیسک بشود. دیسک کمر بیشتر در مهره های پائینی کمر اتفاق می افتد.

سال ها قبل، روش های درمانی که برای درمان دیسک کمر توسط پزشکان متخصص تجویز می شد، بیشتر مربوط به کنترل درد ناشی از بیماری دیسک کمر بود؛ برای مثال به افراد توصیه می شد آب درمانی کنند یا در استخر راه برمند، استراحت کنند، داروهای مسکن مصرف کنند و … . اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی، دیسک کمر یا فتق دیسک بین مهره ای را با استفاده از روش های نوین پزشکی از جمله تزریق دیسکوژل درمان می کنند. تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ، یکی از جدیدترین روش هایی است که برای درمان بیرون زدگی یا پارگی دیسک توسط پزشکان انجام می شود. در ادامه با این روش درمانی بیشتر آشنا خواهید شد.

تزریق دیسکوژل توسط دکتر رضا طاهریون

دیسکوژل چیست؟ و تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر چگونه انجام می شود؟

 دیسکوژل ماده ای ژله ای است که به داخل دیسک تزریق می شود و در دیسک تغییرات مولکولی به وجود می آورد که سبب بهبود علایم دیسک کمر می شود.

دیسکوژل از ترکیب الکل-سلولز و تنگستن تشکیل شده است. البته در گذشته از ترکیبات الکلی برای درمان دیسک کمر استفاده می کردند، اما به علت نشت احتمالی الکل و آسیبی که بر بافت های عصبی داخل نخاع وارد می کرد، آن روش ها منسوخ شدند و امروزه از ترکیب ژله ای الکل در دیسکوژل استفاده می کنند تا مانع از خروج این ماده از فضای دیسک شود.

با تزریق دیسکوژل در ناحیه ی فتق دیسک، با تغییر ساختار مولکولی ماده ی داخل دیسک ، آب داخل دیسک را کاهش می دهد و به این ترتیب فشار موجود در ناحیه دیسک کاهش می یابد.

نحوه تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

به طور کلی درمان دیسک کمر با دیسکوژل در اتاق عمل بدون نیاز به بیهوشی و از طریق یک بی حسی موضعی انجام می شود. در واقع در تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ، نیاز به بستری وجود ندارد و چند ساعت بعد بیمار مرخص می شود.

پیش تر گفتیم که در ترکیب ماده ی دیسکوژل ، از ماده ای به نام تنگستن استفاده می شود. استفاد از تنگستن به این دلیل است که پزشکان بتوانند حین تزریق دیسکوژل ، مانیتورینگ فلوروسکوپی انجام دهند. وجود این ماده باعث می شود که ژل در تصویربرداری با استفاده از فلوروسکوپ به خوبی نمایان شود.

پس از درمان دیسک کمر با دیسکوژل ، علائم بهبود بیماری در فرد مبتلا، پس از ۳ الی ۶ هفته ظاهر می شود.

تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

مزایای تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

آیا می دانید درمان دیسک کمر به روش تزریق دیسکوژل چه مزیت هایی نسبت به دیگر روش ها دارد؟ در جدول زیر مهم ترین مزیت های تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر را ذکر کرده ایم.

۱ روش تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر یک روش کم تهاجم است که بدون نیاز به انجام عمل جراحی و بیهوشی انجام می شود. بنابراین هیچ گونه جای زخمی هم وجود نخواهد داشت.
۲ درمان دیسک کمر به روش تزریق دیسکوژل با ریسک کمی همراه است.
۳ تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر هیچ گونه تاثیری بر درمان های احتمالی در آینده ندارد.
۴برای تزریق دیسکوژل به هیچ وجه نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد و به صورت سرپایی انجام می شود.
۵ بعد از درمان دیسک کمر با دیسکوژل نیازی به انجام فیزیوتراپی نیست.
۶ از همه مهم تر این که میزان موفقیت درمان جدید دیسک کمر با دیسکوژل حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد می باشد.

در کلینیک دکتر رضا طاهریون، بهترین دکتر تزریق دیسکوژل در اصفهان، قبل از هرگونه اقدامی برای تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ، ابتدا آزمایشات و بررسی های لازم انجام می شود، زیرا هر فردی کاندید برای تزریق دیسکوژل نمی باشد؛ در برخی از موارد نیز توصیه می شود که قبل از تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ، ابتدا چند جلسه لیزر درمانی برای بیمار انجام شود تا فرد برای درمان به روش تزریق دیسکوژل آماده شود.

کلام پایانی : تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر

اکنون که با دیسکوژل آشنا شدید و می دانید چگونه تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر می تواند موثر واقع شود، در صورتی که به دیسک کمر یا گردن مبتلا هستید می توانید به مطب دکتر رضا طاهریون مراجعه نمایید تا توسط ایشان معاینات لازم انجام گیرد؛ پس از آن در صورتی که درمان دیسک کمر یا دیسک گردن به این روش برای شما مناسب باشد، اقدامات لازم جهت تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر انجام خواهد شد.

امید است مطالب ذکر شده مورد توجه و رضایت شما عزیزان قرار گرفته باشد. از توجه و همراهیتان تا انتهای این مقاله صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا جهت رزرو نوبت و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

4 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز
   تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر یکی از بهترین روش های درمان فتق یا بیرون زدگی دیسک می باشد که مزیت های این روش را در بخش ” مزایای تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر ” ذکر کرده ایم؛ لطفا این بخش از مقاله را مطالعه بفرمایید

 1. سلام
  سوالم این هست که چطور بفهمیم استفاده از تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر برای ما روشی مناسب است؟

  1. سلام دوست عزیز
   در مطب دکتر رضا طاهریون قبل از انجام هرگونه اقدام برای درمان بیمار، بررسی ها و آزمایشات لازم انجام خواهد شد، سپس در صورتی که تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر برای آن فرد مناسب ترین روش باشد، از این روش نوین پزشکی برای درمان استفاده خواهد شد. در واقع به تشخیص پزشک متخصص تزریق دیسکوژل انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *