عمل لیزری دیسک کمر | جراحی ستون فقرات با لیزر

یکی از جدیدترین روش های درمان دیسک کمر، عمل لیزری دیسک است که از طریق ایجاد شکاف های بسیار کوچک در قسمت ستون فقرات بیمار انجام می شود. به همین علت به این روش درمان دیسک، روش کم تهاجمی بسته گفته می شود، چرا که هم از طریق اشعه لیزر انجام می شود و هم زخم های کوچکی که ایجاد می شود با یک پانسمان بسیار کوچک بسته می شود و دوران نقاهت بیمار بسیار کوتاه می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی را در ارتباط با عمل لیزری دیسک کمر برای شما عنوان کنیم.

آنچه لازم است درباره عمل لیزری دیسک کمر بدانید

در عمل جراحی با لیزر، پزشک جراح سعی می کند با استفاده از امواج پر انرژی نوری که درون اشعه لیزر وجود دارد و گرمای ایجاد شده به واسطه آن، بافت های غیرعادی را از بین ببرد. در جراحی ستون فقرات با لیزر نیز دقیقا چنین اتفاقی می افتد و با تاباندن اشعه لیزر به بافت ها در محل دیسک کمر، آن ها را تبخیر می کنند. به این فرایند در اصطلاح ابلیش کردن (abolish) گفته می شود. البته عمل لیزری دیسک کمر با تکنیک های مختلفی انجام می شود که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد و به اختصار توضیحاتی در مورد آن ها آورده ایم. لطفا همچنان با ما همراه باشید.

آشنایی با تکنیک های جراحی ستون فقرات با لیزر

به طور کلی در عمل لیزری دیسک کمر ممکن است از طریق یک، دو و یا سه تکنیک زیر انجام شود.

  • ریزوتومی
  • دکمپرشن
  • آنولوپلاستی

که هر سه با استفاده از لیزر انجام می شود.

عمل لیزری دیسک کمر با تکنیک ریزوتومی

در این تکنیک با استفاده از اشعه لیزر برای از بین بردن و تخریب عصب های کوچک مربوط به مفصل های فاست اقدام می کنند که هدف از این کار، تسکین درد کمر، ناشی از آرتریت مفصل های فاست می باشد.

عمل لیزری دیسک کمر با تکنیک دکمپرشن

در این نوع عمل جراحی، با استفاده از اشعه لیزر در محل دیسک، رفع فشار می شود؛ به این صورت که ماده دیسک برداشته می شود تا فشار وارد شده بر عصب دیسک از بین برود.

عمل لیزری دیسک کمر با تکنیک آنولوپلاستی

در این روش عمل لیزری دیسک کمر ، با استفاده از اشعه لیزر دیواره های دیسک که دچار پارگی شده است، ترمیم می شود تا کمر درد تسکین یابد.

عمل لیزری دیسک کمر برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که فتق دیسک آن ها بعد از انجام عکسبرداری از ستون فقرات، مشخص شود، می توانند برای درمان آن از مزایای روش عمل لیزری دیسک کمر بهره مند شوند.

اما در مواردی که فرد بیمار از علائم شدید عصبی رنج می برد، استفاده از این روش درمانی برای آن ها مناسب نمی باشد. به علاوه فتق دیسک جدا شده را نیز نمی توان با استفاده از اشعه لیزر درمان کرد.

قبل از اقدام به عمل جراحی، حتما با پزشک متخصص مشورت نمائید تا بهترین روش برای درمان دیسک کمر شما انتخاب شود. جراحی ستون فقرات با لیزر و عمل لیزری دیسک کمر توسط دکتر محمد رضا طاهریون متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در اصفهان انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت لطفا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

عمل لیزری دیسک کمر چه مزیت هایی دارد؟

اگر شما بیمار عزیز از درد دیسک کمر خود رنج می برید و به دنبال بهترین روش برای درمان آن هستید و با روش های تهاجمی درمان دیسک کمر چندان موافق نیستید، بهتر است با مزیت های عمل لیزری دیسک کمر آشنا شوید.

  • چون این روش، یک روش غیرتهاجمی است، پس هیج بافتی را دچار آسیب دیدگی نخواهد کرد
  • روش عمل لیزری دیسک کمر ، با ریسک کمتری نسبت به سایر روش های درمان دیسک کمر همراه است.
  • دوران نقاهت بیمار در روش عمل لیزری دیسک کمر بسیار کوتاه است و پس از گذشت مدتی درد وی تسکین یافته و علائم بیماری کاملا از بین خواهد رفت.
  • برای انجام جراحی ستون فقرات با لیزر نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد و تقریبا به صورت سرپایی انجام می شود.

این موارد از مهم ترین مزیت های انجام جراحی ستون فقرات با لیزر می باشد..

درمان دیسک کمر به روش دیسکوژل بدون جراحی

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم؛ یکی دیگر از روش های موثر که برای درمان دیسک کمر بدون جراحی استفاده می شود، تزریق دیسکوژل است. پس از تزریق دیسکوژل در ناحیه ی فتق دیسک، با تغییر ساختار مولکولی ماده ی داخل دیسک ، آب داخل دیسک کاهش یافته و به این ترتیب فشار موجود در ناحیه دیسک کاهش پیدا می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم مقالات زیر را نیز مطالعه کنید.
دیسکوژل Discogel چیست؟ مزایای دیسکوژل و نحوه تزریق دیسکوژل
درمان دیسک کمر به روش دیسکوژل بدون جراحی
تزریق دیسکوژل برای درمان دیسک کمر و گردن

 

پزشک متخصص با توجه به وضعیت شخص و بررسی دیسک کمر، بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می کند. از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشورت لطفا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *