جراحی دیسک

مقایسه لیزر جراحی و فیزیوتراپی

با ورود تکنولوژی به عرصه های مختلف زندگی بشر و پیشرفت علم پزشکی، روش های درمان بیماری ها به کلی دستخوش تغییر و تحول چشم گیری شده است. امروزه با لیزرتراپی و استفاده از روش های غیرتهاجمی، بدون نیاز به عمل جراحی می توان بسیاری از بیماری ها را حتی به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام داد. حتی در انجام عمل جراحی، لیزر درمانی بسیار موثر واقع شده است و استفاده از لیزرهای کم توان در این زمینه بسیار رایج شده است. در این مقاله قصد داریم به مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی (لیزر پر توان) بپردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

به منظور مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی (لیزر پر توان) لازم است که ابتدا با هر دو روش آشنایی مختصری داشته باشید.

آشنایی با روش جراحی با لیزر

در عمل جراحی با لیزر ، از یک پرتو نور قوی برای ایجاد برش در بدن بیمار استفاده می شود که بدون خونریزی است. این روش با عنوان لیزرتراپی نیز شناخته می شود. جراحی با لیزر اغلب با سایر روش های درمانی مثل شیمی درمانی یا پرتودرمانی برای درمان سرطان انجام می شود.

چرا جراحی با لیزر انجام می شود؟

لیزر تراپی به از بین بردن بافت غیرطبیعی یا تومورهای کوچک در سطح پوست یا در نزدیکی سطح پوست کمک کرده و علائم ناشی از تومورها مانند درد ، خونریزی یا تنگی نفس را تسکین می دهد. البته جراحی با لیزر برای درمان کمردرد، زانو درد و تومورهای بزرگ روش مناسبی است.

حال به منظور مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی می توانیم نحوه ی عملکرد و درمان با هر کدام از این روش ها را بررسی کنیم.

جراحی با لیزر چگونه انجام می شود؟

جراحی با لیزر معمولاً در کلینیک یا اتاق عمل بیمارستان انجام می شود و بسته به نوع جراحی ، ممکن است قبل از عمل به بی هوشی یا بی حسی نیاز باشد. پزشک شما ممکن است از آندوسکوپ (ابزاری شبیه لوله با نور و لنز) در داخل اندام ها استفاده کند. هنگامی که تومور یا بافت غیر طبیعی یافت می شود ، از آندوسکوپ برای هدف قرار دادن پرتوی لیزر برای درمان بافت استفاده می شود.

همچنین برای درمان دیسک کمر یا بیرون زدگی فتق دیسک می توان به جای استفاده از عمل جراحی، از لیزرتراپی استفاده کرد.

عمل لیزری دیسک کمر | جراحی ستون فقرات با لیزر

فیزیوتراپی چیست و چگونه انجام می شود؟

اگر تا به حال دچار بیماری یا جراحتی شده اید که توانایی شما را در حرکت یا انجام کارهای روزمره تحت تأثیر قرار داده است ، ممکن است پزشک، شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع داده باشد تا دوباره بتوانید توانایی خود را باز یابید. فیزیوتراپی در حقیقت به بیماران در کنترل درد ، تعادل ، تحرک و به طور کلی عملکردهای حرکتی کمک می کند.

لیزر با توان خروجی کمتر از ۰٫۵ وات به عنوان سطح پایین لیزر درمانی یا LLLT طبقه بندی می شود که از آن با عنوان لیزر سرد یاد می شود، در حالی که لیزرهایی با توان خروجی بیشتر از ۵۰۰ مگاوات یا ۰٫۵ وات، (High Power Laser Therapy) HPLT نامیده می شوند. HPLT به دلیل قدرت بالاتر باعث ایجاد گرما در سطح پوست می شود. در فیزیوتراپی از لیزر تراپی پرتوان استفاده می شود.

فیزیوتراپیست ها معمولا از HPLT ، با این فرض استفاده می کنند که سلول های پر انرژی از لیزر، سرعت بهبود را افزایش دهد. فیزیوتراپی با لیزر درمانی با شدت بالا می تواند انواع مختلف بیماری را درمان کند که عبارتند از :

 • آرتروز زانو ، ران و مچ پا
 • روماتیسم مفصلی
 • سندروم های محافظت از شانه
 • بورسیت مفصل ران یا شانه
 • تحلیل رفتن دیسک کمر
 • فتق دیسک
 • سیاتیک
 • تاندونیت
 • ورم کف پا

در ادامه به مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی پرداخته ایم، همچنان با ما همراه باشید.

مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی

با توجه به مطالبی که تا این بخش از مقاله گفته شده، هم اکنون می توان به مقایسه جراحی با لیزر و فیزیوتراپی پرداخت.

 • در جراحی با لیزر ، هدف استفاده از اشعه لیزر، درمان تومورها و بافت های غیرطبیعی، یا ترمیم بافت های آسیب دیده و درمان بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. اما استفاده از لیزر در فیزیوتراپی بیشتر با هدف افزایش توانبخشی بعد از انجام عمل جراحی یا آسیب دیدگی اندام ها حین تمرین در ورزشکاران و تسکین یا کاهش درد و همچنین برای تسکین درد دیسک کمر می باشد.
 • در جراحی با لیزر ممکن است نیاز به بی حسی موضعی یا بیهوشی در اتاق عمل وجود داشته باشد، اما در فیزیوتراپی نیازی به بی حسی یا بیهوشی وجود ندارد.
 • فیزیوتراپی در مطب پزشک، نیز قابل انجام است. اما جراحی با لیزر در اتاق عمل بیمارستان یا کلینیک، انجام می شود.

درمان دیسک کمر و گردن توسط دکتر رضا طاهریون

انتخاب نوع درمان دیسک کمر و گردن به تشخیص جناب اقای دکتر رضا طاهریون، متخصص جراحی مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات انجام می شود. به این ترتیب که برای مراجعه کنندگان عزیزی که از درد خفیف کمر رنج می برند، درمان با استفاده از لیزر فیزیوتراپی در مطب انجام می شود.

اما در صورتی که درد شدید باشد و فتق دیسک کمر پیشرفته تر باشد و نیاز به جراحی داشته باشد، درمان دیسک کمر، از طریق جراحی با لیزر انجام می شود. این روشِ کم تهاجمی از موثرترین روش های درمان فتق دیسک کمر است.

از اینکه تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم. برای مشاوره لطفا با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *