نوار عصب و عضله چیست؟چگونه و با چه هدفی انجام می شود؟

وقتی عضلات شما دچار درد یا ضعیف می شود و دلیل آن را نمی دانید ، چند آزمایش وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها دلیل ناراحتی و ضعف عضلات خود را متوجه شوید. یکی از این آزمایش ها نوار عضله یا الکترومیوگرافی (EMG) و مورد دیگر نوار عصب یا بررسی هدایت عصبی (NCS) است. اغلب اوقات این دو  آزمایش به طور همزمان انجام می شود. پزشک شما می تواند از نتایج این آزمایشات متوجه شود که مشکل شما عضلانی است یا عصبی؛ در این مقاله تا انتها همراه ما باشید تا شما را با مطالبی در مورد نوار عصب و عضله آشنا کنیم.

آشنایی با نوار عصب و عضله

برای تشخیص اختلالات اعصاب و ماهیچه ها ، آزمایش نوروپاتی ها ، سیاتیک ، شرایط گردن و ستون فقرات و … استفاده می شود. در این آزمایش عملکرد اعصاب و ماهیچه ها مورد بررسی قرار می گیرد.

نوار عضله یا EMG چیست؟

ماهیچه های بدن انسان زمانی حرکت می کنند که سیگنال های عصبی را از مغز دریافت کنند. Electromyography یا نوار عضله ، میزان پاسخ ماهیچه ها به آن سیگنال ها را اندازه گیری می کند. اگر در نتایج آزمایش مشکلی دیده شود، ممکن است فرد دچار اختلال عصبی عضلانی شده باشد.

نوار عصب یا NCS چیست؟

سیگنال های عصبی تکانه های الکتریکی هستند که به سرعت در سراسر سیستم عصبی بدن حرکت می کنند. گاهی اوقات، مشکلات مربوط به فعالیت الکتریکی در اعصاب می تواند باعث درد، سوزن سوزن شدن یا ضعف در عضلات شود. NCS سرعت و شدت فعالیت الکتریکی را در یک عصب اندازه گیری می کند. این آزمایش می تواند مشخص کند که آیا عصبی آسیب دیده است یا خیر!

چه افرادی نیاز گرفتن نوار عصب و عضله دارند؟

این یک امر طبیعی است که هر چند وقت یکبار درد یا بی حسی در برخی از عضلات بدن ایجاد شود. برای مثال، ممکن است عضله مچ دست تحت فشار قرار گیرد یا بر اثر بلند کردن اشیا سنگین این عضله دچار درد شود.

اما برای بسیاری از افراد ، درد مچ دست ناشی از عصب آسیب دیده است نه عضله آسیب دیده. به طور کلی هنگامی که مشخص نیست چرا با مچ دست، کمر، پاها یا سایر قسمت های بدن خود مشکل دارید، انجام یک یا هر دو این آزمایش ها می تواند مفید باشد و به شما کمک کند. نوار عصب و عضله ممکن است برای افرادی نیاز باشد که با مشکلات زیر روبرو هستند :

  • درد یا گرفتگی
  • سوزن سوزن شدن یا بی حسی
  • ضعف عضلانی

نتیجه انجام EMG/NCV چه چیزی را مشخص می کند؟

نوار عصب و عضله می تواند به پزشکان در تشخیص مشکل بیمار کمک کند. پزشک با استفاده از این دو آزمایش موارد زیر را تشخیص می دهد.

  • بیماری های عصبی عضلانی ، مانند دیستروفی عضلانی
  • مشکلات عصبی در ستون فقرات ، مانند فتق دیسک
  • مشکلات عصبی در نقاط دیگر بدن مانند سندرم تونل مچ دست
  • مشکلات عصبی محیطی در بازوها یا پاهای شما
  • درگیری اعصاب
  • سندرم Guillain-Barré ، نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به اعصاب پاها و بازوها حمله می کند

به علاوه NCS می تواند به پزشک کمک کند تا روند بهبود آسیب های عصبی را پیگیری کند.

همراهان عزیز، تست نوار عصب و عضله در کلینیک دکتر طاهریون نیز انجام میشود. از این تست قبل از انجام تزریق دیسکوژل توسط آقای دکتر طاهریون برای مشخص شدن محل بیشترین فشار دیسک روی عصب، استفاده می شود.

کلام پایانی

هیچ یک از دو آزمایش نوار عصب و عضله ، نباید در بیمار عوارضی ایجاد کند و تنها ممکن است یک یا دو روز در جایی که سوزن ها در حین EMG وارد شده اند، بیمار کمی درد داشته باشید.

بنابراین در صورت مشاهده هرگونه تورم یا علائم عفونت در اطراف محل قرار گیری سوزن ها، به پزشک خود اطلاع دهید؛ متخصص مغز و اعصاب که بر هر دو روش نظارت دارد، نتایج آزمایشات را بررسی خواهد کرد.

حتی ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد وضعیت بیمار وجود داشته باشد. به این ترتیب پزشک یک برنامه درمانی برای بیمار تهیه می کند.

از همراهیتان سپاسگزاریم. در صورت داشتن هر گونه سوال یا مشورت با شماره های مندرج در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *